Top 5 młodzieżowych słów 2019 – o których nie miałam pojęcia!

Top 5 młodzieżowych słów 2019 – zaczynamy! Leżę sobie w łóżku i wzięło mnie na wspominki, leżąc zawsze mnie nachodzą (skubane) – wiedzą kiedy mogą się pojawić….. Krążę myślami wokół zakończenia roku 2019, a powitania 2020 i właśnie sobie przypomniałam, gdy pewnego wieczoru odwiedziła mnie Marysia.  Był to już wieczór nowego roku. Swoją drogą to było nasze pierwsze spotkanie na żywo, wcześniej miałyśmy możliwość porozmawiać tylko przez kamerkę. Swoją drogą połączył nas nie nikt inny jak On – Instagram

Siedzimy, gadamy, jemy i (uwaga) ćwiczymy szpagat. Czasowniki te powtórzyłyśmy dobrych kilka(naście) razy.  ….gdy już padałyśmy ze zmęczenie mówię do Marysi: pokaż mi te Twoje filmiki! I tak minęły nam dobre dwie godziny. Na sam koniec padło na filmik: „Przez 24 H robimy WSZYSTKIE TRENDY 2019!” Maria ma dość młode grono odbiorców, stąd filmik dla nich był zrozumiały, a dla mnie już mniej! Zaraz Wam wyjaśnię, które słowa były dla mnie kompletnie NIEZROZUMIAŁE, a dla młodzieży oczywiste! Po tym filmiku padłam i zrozumiałam, że jednak bliżej mi do Millennialsa niż do osoby z generacji Z! 

Jakiś czas temu odbyła się 4 edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Wśród TOP 5 znalazły się takie słowa jak…. a o nich poniżej.

MIEJSCE 5 – SMAKÓWA

Czyli coś fenomenalnie dobrego (nie tylko alkohol). Jakiś dobry przysmak, przekąska, smakołyk. Mi to słowo skojarzyło się ze słowem smacznego, myślałam, że młodzieży też…. Ależ jak widać mamy odmienne spojrzenie!

MIEJSCE 4 – OK, BOOMER

Jedyne co przychodzi mi do głowy związane z tym wyrazem to, to że został on zapożyczony z języka angielskiego (ang. boomer – wyż demograficzny). Według młodzieży to „boomer” oznacza ironiczne określenie osoby starszej urodzonej w okresie wyżu demograficznego (lata 1946-1959) czyli tzw. baby boom’u, nierozumiejącej problemów dzisiejszego świata. Problemów pokolenia Z (czyli osób urodzonych po 2000 roku). „Ok, boomer” zostało stworzone, żeby gasić narzekania „mądrości starszych osób”: kiedyś to było, a z moich czasów. Wówczas młodzież odpowiada „OK, BOOMER!” Zatem można powiedzieć, że coś mi tam świtało w głowie, ale nie wszystko. Znalezione obrazy dla zapytania: ok, bomer memy

MIEJSCE 3 – ELUWINA

Nic innego jak przekształcenie popularnego słowa halo/elo. „Eluwina „zostało spopularyzowane przez YouTubera – Kacpra Blonsky’go, który zatytułował tak jedną se swoich piosenek. 

MIEJSCE 2 – JESIENIARA

To osoba (zarówno chłopak jak i dziewczyna) kochająca jesień. Miłośniczka/miłośnik koloru pomarańczowego, złotych liści, ciepłych swetrów, wieczornych seansów filmowych przy kubku gorącego kakao. Nie przejdzie obojętnie obok dyniowego latte czy herbaty z imbirem i miodem. Oczywiście dla jesieniary ważne są też jesienne stylizacje, zapas zapachowych świec w mieszkaniu oraz jesiennych swetrów. 

Wychodzi na to, że byłam „jesieniarą” nie wiedząc o istnieniu tego słowa.

MIEJSCE 1 – ALTERNATYWKA!

Honorowe miejsce pierwsze przypadło alternatywce zwyciężczyni tegorocznego plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Alternatywka to „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach. Nie utożsamia się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego. Dziewczyna, która ubiera się w sposób specyficzny, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania orz słucha emo-rapu.”

Zastanawiam się czy słyszeliście te słowa w minionym roku? Mi praktycznie w ogóle się nie obiły o uszy. 

Pozdrawiam,

Malwa


6 thoughts on “Top 5 młodzieżowych słów 2019 – o których nie miałam pojęcia!

  1. „Smakówa” słyszałam, ale używane, jako synonim słowa „Smacznego”.
    Jesieniara – słyszałam nie raz 🙂

    Ale o reszcie nie miałam pojęcia. Ale cóż mnie cieszy przyjście nowego odkurzacza więc chyba zrobiłam się trochę stara 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *