Asertywność czyli umiejętność mówienia tak i nie!

Jakie słowo przychodzi Wam na myśl jako pierwsze, gdy pomyślicie o asertywności? Czyży słowo: NIE? Myślę, że większości z nas asertywność kojarzy się z umiejętnością odmawiania. Często wydaje nam się, że nie wypada nam odmówić, bądź co gorsza boimy się odmawiać, zastanawiamy się co pomyślą o nas „inni”. Mówienie słowa nie, to przecież nie powód, żeby się od kogoś odwrócić. Nie –  nie oznacza nic złego, agresywnego, pamiętaj o tym. Spokojnie można wyjaśnić dlaczego akurat nie jesteśmy wstanie spełnić powierzonego zadania, prośby. Nie zawsze też musimy się tłumaczyć, możemy zwyczajnie nie mieć „na coś ochoty” i to też jest OK! Jeśli czegoś nie chcesz zdecydowanie odmawiaj. Nie musisz być miły i uległy.

Według Wikipedii

asertywność „w psychologii to termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nie naruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych.”

Słowo NIE

wyznacza granice, daje odbiorcy jasny i zrozumiały komunikat. Masz wówczas czas dla siebie, wybierasz swoje priorytety. Zgadzając się na coś/mówiąc TAK – nie masz już tyle przestrzeni. Bywa tak, że marnujesz swoją energie, a czasami wręcz odwrotnie, wykorzystujesz ją. Dzięki asertywności realizujesz swoje cele i marzenia. Dlatego warto wiedzieć czego chcemy od życia. Nie zgadzaj się na coś jeśli nie masz na to ochoty, Twoje potrzeby są ważne. Dla osób nieasertywnych mylące jest mówienie, że ich potrzeby są tak samo ważne jak innych – dla nich, ich własne potrzeby powinny być NAJWAŻNIEJSZE. Inni zajmują się swoimi.

Osoba asertywna

stawia sobie cele, które krok po kroku realizuje, wykorzystując przy tym swoje możliwości. Nie nastawia się też na wygórowane, nierealistyczne marzenia/pragnienia, żeby nie czuć rozgoryczenia czy rozczarowania, gdy coś się nie powiedzie. Pamiętajmy, że bycie agresywnym to nie to samo co bycie asertywnym. Asertywne zachowanie nie narusza praw innych osób, podczas gdy agresywność jest jej przeciwieństwem. Osoba asertywna otwarcie mówi o tym czego oczekuje zarówno od siebie jak i od innych osób, wyraża swoje uczucia, myśli. Jest bezpośrednia, śmiała w działaniu. Działa zdecydowanie i potrafi odmówić, kiedy coś nie jest po jej myśli. Człowiek asertywny nie boi się krytyki, nie lęka się również oceny ze strony społeczeństwa, potrafi dochodzić swoich praw.

| spodnie, sweter, czapka – Shein.com | buty – Gino Rossi | torebka – Fabiola |


2 thoughts on “Asertywność czyli umiejętność mówienia tak i nie!

  1. Na początku myślałam, że przemalowałaś sweter z poprzedniego posta 😉 A co do asertywności to mi nieraz trudno odpowiedzieć nie, szczególnie jeśli ktoś mnie o coś prosi. Na szczęście uczę się tego, że to ja powinnam być dla siebie najważniejsza 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *